Ze względu na to, że ostatnio trochę więcej czasu poświęciłem alfie, trzebaby podsumować modyfikacje:
Zawias
Zestaw Bilstein B6 + Eibach -30 mm. Wydaje mi się, że to krok obowiązkowy dla każdego kto chciałby mieć dobrze prowadzącą się 156 v6. Nawet dzisiaj (po ponad 3 latach na tym komplecie) samochód potrafi mnie zaskoczyć przyklejonym przodem. Zmieniła się trochę charakterystyka – dawniej często wyjeżdżała przednia oś, teraz jest więcej sytuacji, gdzie lekko uślizguje się tył (ale oczywiście przy prędkościach czy przeciążeniach o klasę wyższych niż dawniej).

Obniżenie 30 mm, ale o niebo lepsza pewność i sztywność.
Obniżenie 30 mm, ale o niebo lepsza pewność i sztywność.

Hamulce
To taka mała poprawka serii. Tarcze Mikody, klocki Ferodo DS Performance, przewody w teflonie Goodridge, płyn Motula RBF.

Hamulce w Alfa Romeo 156
Hamulce w Alfa Romeo 156

Oprogramowanie diagnostyczne
Elementem walki z temperaturą w aucie było zakupienie AlfaDiaga – softu będącego zamiennikiem examinera – oraz kabla, który umożliwia komunikację z laptopem. Bardzo przydatne, jest kontrola nad prawie wszystkimi parametrami silnika. Program ma nawet jakiś tam moduł drogowej hamowni, ale szczerze mówiąc nawet nie sprawdzałem tego.

Dodatkowe zegary kontrolne
Zegary pokazujące temperaturę i ciśnienie oleju w silniku. Również jako element kontroli/walki ze wskaźnikiem temperatury cieczy chłodzącej. Po zamontowaniu jakiś taki spokojniejszy jestem 🙂 Było trochę problemów przy montażu, jest trochę rzucania mięsem przez Saską przy wymianie oleju, ale imho warto. Następstwem montażu tych zegarów było wywalenie radia 🙂

Prowizorka z mocowaniem, ale do dzisiaj tak jeżdzę :)
Prowizorka z mocowaniem, ale do dzisiaj tak jeżdzę 🙂

Koła
Po okazyjnej cenie, udało mi się kupić orygnalne alfowskie szprychowe 17″ Speedline. Podprostowałem, odmalowałem (z białego na antracyt? ) i OZety leżą w garażu, chociaż pewnie w przyszłym sezonie na ulicę będą OZ a Speedliny zostawie jako koła torowe.

Aktualnie na aucie są OZety
Aktualnie na aucie są OZety

Układ wydechowy
O tym pisałem, dwumiesięcznego użytkowanie tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że to był dobry wybór. Nie ma stukania obijającego się supersrpinta o belkę stabilizatora, nie ma skrzywionych końcówek, nie ma korodującego, popierdującego tłumika środkowego. Za to jest 60 mm nierdzewki od portek ze „sportowym” katem + tłumik środkowy + tłumik końcowy 🙂

Układ wydechowy Alfa Romeo 156v6 custom :)
Układ wydechowy Alfa Romeo 156v6 custom 🙂

Szpera
Idąc za przykładem kolegów 🙂 zrobiłem sobie 156 V6 Q2. Części dostępne normalnie w ASO, w czasie montażu obyło się nawet bez wyjmowania skrzyni. Nie testowałem jeszcze w warunkach bojowych, ale na ulicy auto wychodzi z zakrętu pełnym ogniem, nie ma charakterystycznego niebieskiego dymku spod wewnętrznego koła. Prawdziwy test w zimie.

Płyta pod silnikiem
To jedna z pierwszych, najstarszych modyfikacji, ale też o niej warto wspomnieć. Zrobiona przez Janusza z Dębicy, 8 mm duraluminium. Mocowanie zmodyfikowane przez Saską.

Płyta pod silnik
Płyta pod silnik

Światła
W chwili słabości zmieniłem światła przednie na gtalooki 😀

Światła Alfa Romeo 156
Światła Alfa Romeo 156

Nie bardzo mam już pomysł na to, co by można jeszcze usprawnić w tym samochodzie. Zostało parę pierdółek typu porządny montaż zegarów, lekkie odnowienie tapicerki czy może jednak jakiś sprytny montaż radia, ale to są szczegóły 🙂 Zobaczymy jak stara dobra 156 będzie się czuła w towarzystwie młodszej, czerwonej, szybkiej (nie szybszej), ale szkaradnej, jak nie wiem co, młodszej siostry. Może nawet już za tydzień trzy tygodnie 🙂

Tutaj można zobaczyć galerię zdjęć: ➡ Alfa Romeo 156

3 thoughts on “Alfa Romeo 156 – trochę zmian :)”

 1. Witam,
  Tez posiadam 156 v6;)
  I mam malo dyskretne pytanie.. a dokladnie… jaka cena zrobienia wydechu i Q2..Co do wydechu faktycznie to cos daje? czy tylko dzwiek bo zdania sa podzielone?

 2. Q2 kupowałem na italiangaraz.pl + montaż w Krakowie 300zł.
  Wydech w zależności od konfiguracji od niecałego 1000 do 3000 🙂
  A czy coś daje? Nie mierzyłem auta po, a dupohamownia przy tej mocy nie powie czy jest plus czy minus 5 koni 🙂 Oczywiście kluczowa jest jakość roboty i olej w głowie dobierającego puszki i rury, tutaj MG Motorsport mogę z czystym sumieniem polecić. Wydaje mi się, że raczej mniej mocy nie jest 😀

 3. Mam dwa pytanka 🙂

  1. Jak jest z komfortem w przypadku B6? Twoje auto jest w sumie dodatkowo obniżone, ale czy mimo tego da się z tym jeździć tak na co dzień?

  2. Napisałeś że masz reflektory GTA look. Czy to są oryginalne ksenony od GTA?(i jeśli tak to czy znalazłeś je przez allegro?)
  Czy też może projektory przeszczepione są od innego auta?
  Jeśli to są oryginalne ksenony do GTA, i kiedyś Ci się znudzą to chętnie je przyjmę 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *